איזו הכנה צריך לעשות לפני בדיקת מיפוי עצמות

אז מהי בדיקת מיפוי עצמות, מתי הרופא ישלח אדם לבצעה והאם היא מצריכה רבה מראש?

אם אתם חווים כאבים שאינם מוסברים בעצמותיכם, ייתכן כי גם אתם זקוקים לבדיקת מיפוי עצמות.

בואו נבין מה היא הבדיקה הזו.

באמצעות בדיקת הדמיה המשלבת שימוש בחומר רדיואקטיבי, יהיה ניתן לאבחן אי-אלו מחלות עצם אשר אדם עשוי לסבול מהן. לאחר שחומר הסינון נקלט באזורים בגוף בהם קיים תהליך של פירוק עצם או בניית עצם, יהיה ניתן לערוך צילומי רנטגן ולראות עדויות לכך בשטח, או מאידך, לשלול סברות מסוימות. בעוד שכאבים בעצמות עשויים להיגרם כתוצאה מוסברת וודאית, במקרים אחרים הרופא לא בהכרח יידע להגיד לכם כי כאבים בעצמות נובעים מ-X ו-Y סיבות רפואיות. מידע חשוב לגבי בדיקת מיפוי עצמות וההכנות הנדרשות לשם כך:

 

כאבים לא מוסברים בעצמות

במקרים אלו כאשר הכאבים הם אנם מוסברים, בדרך כלל ההמלצה תהיה לעבור בדיקת מיפוי עצמות. באשר להכנה לבדיקה, היא לא מורכבת מדי, אך יש צורך לציין כי היא עשויה להיות לא מומלצת עבור אנשים מסוימים.

בדיקת מיפוי עצמות למעשה מספקת מידע על תהליכים המתרחשים בעצם, לעיתים גם עבור האיתור של גרורות סרטניות בעצמות האדם ובאזורים נוספים בגוף. לידיעתכם, בבדיקת מיפוי העצמות ניתן לאתר שברי מאמץ, שברים שלא ניתן לראות בתצלומי רנטגן רגילים, שברים בחוליות, זיהום בעצם, מחלות מטבוליות הפוגעות בהרכב העצמות ועוד.

 

האם בדיקת מיפוי עצמות מלווה בהכנה מורכבת מראש?

בניגוד לבדיקות רפואיות אחרות, בדיקת מיפוי עצמות אינה מצריכה מהפציינט הכנה רבה מראש. אם אתם עונדים תכשיטים וצמידים, לפני המיפוי יהיה צורך להסיר את התכשיטים האלו. נוסף על כך, בדיקה זו לא מומלצת לנשים בזמן הפריון וההיריון.

אם פציינטית חייבת לעבור את הבדיקה של מיפוי עצמות והיא גם מניקה, ההמלצה היא לא להשתמש בחלב לאחר הבדיקה. במשך יום ועד יומיים, מומלץ לשאוב את החלב ולהשליכו לפח. מאחר שבמהלך הבדיקה מוזרק חומר רדיואקטיבי דרך הווריד, לוקח זמן-מה עד שהחומר יוצא מהמערכת של המטופל\ת. כמו שאמרנו כאן למעלה, לאחר שמוזרק החומר הרדיואקטיבי לווריד המטופל\ת, מתבצע צילום רנטגן אשר עוזר לרופא למפות את מבנה העצמות בגוף המטופל\ת.

 

האם יש צורך ביותר מצילום אחד במהלך הבדיקה?

חשוב מאוד לדעת, לפעמים יהיה צורך במספר צילומים ובמספר שלבים שונים. למשל, אם המטרה של הבדיקה היא ניסיון זיהוי של זיהומים בעצמות, יהיו מקרים שבהם הפציינט יצטרך לעבור 3 צילומי רנטגן. בעוד שבמקרים אחרים יהיה צורך בצילום רנטגן אחד בלבד, בכל מקרה יהיה כדאי להיערך לזמן בדיקה של מספר שעות. ליתר דיוק, שעתיים ועד 4 שעות.

חשוב לדעת, בדיקת מיפוי עצמות אינה מלווה בשום כאב כזה או אחר, מלבד הצורך בדקירה קטנה של מחט (בדומה לבדיקת דם סטנדרטית). נוסף על כך, ייתכן שתחושו בתחושות מעט לא נעימות בעודכם ממתינים מספר שעות בכדי להצטלם (הצילום יכול להימשך כשעה בממוצע ויותר מכך).

המאמר לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מכל סוג שהוא.

גוף האדם

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
נשמח לעמוד לשירותכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ילדה בוכה
בריאות
דיכאון ילד הסנדוויץ' – כל מה שצריך לדעת

יש ילדים שעצם היותם האח האמצעי במשפחה (מה שנקרא בסלנג הישראלי "ילד סנדוויץ") הוא מקור לסבל רב עבורם. מחקרים רבים הוקדשו לנושא ההשפעה שיש למיקומו של הילד בתא המשפחתי והאופן

גבר עושה בדיקה
בריאות
בדיקת שדה הראייה

בעיות ראייה רבות אינן מתבטאות בהכרח בטשטוש הראייה, לפחות לא בשלבים המוקדמים שלהן, אלא דווקא בצמצום שדה הראייה באופנים שונים. מחלות אלו יכולות לגרום לפגיעה מתמשכת בראייה ועל כן כדאי

נסיעה
בריאות
כיצד לדעת האם אתם רואים טוב בנהיגה? כל המידע

בעוד שבימינו רכבים מגיעים בצוידים ומאובזרים בשלל טכנולוגיות למניעת תאונות, אנחנו עדיין חייבים להסתמך על העיניים שלנו. לכן, החל משנת 2012, כל אדם אשר מוציא רישיון נהיגה מחויב לעבור בדיקת

סמים ראשית
בריאות
התמכרות לגראס וסמים אחרים

רבים מאתנו מעשנים סמים מסוגים שונים בתקופות כאלה ואחרות בחיים, והאמת היא, שרוב האנשים מתנסים ומפסיקים בשלב כלשהו. עם זאת, יש גם אחוזים לא מבוטלים מהאוכלוסייה שכן מתמכרים לגראס ולסמים