8 דוגמאות נפוצות לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא תופעה מדאיגה שעלולה לגרום לנזקים חמורים למטופלים ולמשפחותיהם. רשלנות רפואית מתרחשת כאשר איש צוות רפואי, כגון רופא או אחות, מספק טיפול שנופל מתחת לסטנדרט המקובל בתחום הרפואה, וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל.

 

טעויות באבחון

אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר לרשלנות רפואית היא טעויות באבחון. כאשר רופא מפספס אבחנה או מאבחן מחלה באופן שגוי, הדבר עלול לגרום לעיכוב בטיפול הנדרש או אף לטיפול שגוי. לדוגמה, אם רופא מאבחן בטעות דלקת ריאות כשפעת פשוטה, המטופל עלול לסבול מסיבוכים מסכני חיים כתוצאה מהעיכוב בטיפול האנטיביוטי הנדרש.

שגיאות באבחון

 

טעויות במתן תרופות

טעויות במתן תרופות הן דוגמה נפוצה נוספת לרשלנות רפואית. טעויות אלה יכולות לכלול מתן תרופה לא נכונה, מינון שגוי או אי-התחשבות באינטראקציות בין תרופות שונות. לדוגמה, אם אחות נותנת למטופל תרופה שהוא אלרגי אליה, למרות שהדבר מצוין בבירור בתיק הרפואי שלו, הדבר עלול לגרום לתגובה אלרגית מסכנת חיים.

 

זיהומים בבתי חולים

זיהומים הנרכשים בבתי חולים הם דוגמה נוספת לרשלנות רפואית. זיהומים אלה יכולים להיגרם כתוצאה מהיגיינה לקויה, שימוש לא נכון בציוד רפואי או אי-ציות לפרוטוקולים למניעת זיהומים. לדוגמה, אם מטופל עובר ניתוח ומפתח זיהום בפצע הניתוח כתוצאה מטכניקה לא סטרילית של הצוות הרפואי, הדבר נחשב לרשלנות רפואית.

 

טעויות במהלך ניתוחים

טעויות במהלך ניתוחים הן דוגמה חמורה במיוחד לרשלנות רפואית. טעויות אלה יכולות לכלול השארת חפצים זרים בגוף המטופל, ביצוע ניתוח במקום הלא נכון או פגיעה באיברים סמוכים. לדוגמה, אם מנתח משאיר בטעות מספריים בבטן של מטופל לאחר ניתוח, הדבר עלול לגרום לזיהום, כאב וסיבוכים נוספים.

 

אי-מתן טיפול נדרש

לעיתים, רשלנות רפואית יכולה להתבטא באי-מתן טיפול נדרש. כאשר רופא או אחות נמנעים ממתן טיפול חיוני למטופל, הדבר עלול לגרום להחמרה במצבו הרפואי ואף למוות. לדוגמה, אם מטופל מגיע לחדר המיון עם תסמינים של התקף לב, אך הצוות הרפואי נמנע מלבצע בדיקות הדמיה נדרשות ולתת טיפול מציל חיים, הדבר נחשב לרשלנות רפואית חמורה.

זיהומים בבתי חולים

 

תיעוד רפואי לקוי

תיעוד רפואי לקוי יכול גם הוא להוות דוגמה לרשלנות רפואית. כאשר רופא או אחות אינם מתעדים כראוי את מצבו של המטופל, הטיפול שניתן לו או תוצאות הבדיקות, הדבר עלול להוביל לטעויות ולפגיעה בהמשך הטיפול. לדוגמה, אם רופא אינו מתעד אלרגיה לתרופה מסוימת בתיק הרפואי של המטופל, רופאים אחרים עלולים לתת לו בטעות את התרופה ולגרום לתגובה אלרגית מסוכנת.

 

הריון ולידה

רשלנות רפואית יכולה לפגוע גם בעוברים במהלך הריון ולידה. כאשר רופא מיילד או אחות אינם מזהים סימני מצוקה של העובר, נמנעים מלבצע התערבויות נדרשות או גורמים לטראומה פיזית לעובר במהלך הלידה, הדבר עלול לגרום לנזק מוחי, שיתוק או אף מוות של היילוד.

נתקלתם במקרה של רשלנות רפואית וזקוקים לסיוע של עורך דין מקצועי? לחצו כאן לקבלת פרטים נוספים- https://sh-t.co.il/.

 

שחרור מוקדם מדי מבית החולים

לבסוף, שחרור מוקדם מדי של מטופל מבית החולים יכול אף הוא להוות דוגמה לרשלנות רפואית. כאשר צוות רפואי משחרר מטופל הביתה לפני שמצבו יציב דיו, או מבלי לספק הנחיות מתאימות להמשך הטיפול והמעקב, הדבר עלול לגרום להחמרה במצבו ואף לאשפוז חוזר.

 

לסיכום

רשלנות רפואית היא תופעה מטרידה שעלולה לגרום לנזקים רבים למטופלים ולמשפחותיהם. על מנת למנוע מקרים של רשלנות רפואית, יש לשים דגש על הכשרה נאותה של הצוות הרפואי, שיפור נהלי העבודה וערנות מתמדת לצרכי המטופלים. כמו כן, מטופלים ובני משפחותיהם צריכים להיות מודעים לזכויותיהם ולדווח על מקרים של רשלנות רפואית כדי למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד.

טעויות במהלך ניתוחים

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
נשמח לעמוד לשירותכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
ספורטאי מקבל פיזיותרפיה
כללי
אתם עוסקים בספורט? למה חשוב שתעשו פיזיותרפיה

ספורט הוא חלק בלתי נפרד מחייהם של מתאמנים רבים, בין אם מדובר בספורטאים מקצועיים או בחובבים שעוסקים בפעילות גופנית למען הבריאות והכושר. עם זאת, העיסוק בספורט מגביר את הסיכון לפציעות

התנגש במכונית
בריאות
העיקר הבריאות: 7 נזקי גוף שנחשבים לנזיקין

בכל יום אנו נחשפים למגוון סכנות שעשויות לגרום לנו נזקי גוף. חלק מהנזקים הללו נחשבים לנזיקין ומאפשרים לנפגע לתבוע פיצויים מהאדם או הגורם שגרם לו נזק. במאמר זה נסקור 7