בוטוקס: שימושים, יתרונות ושאלות נפוצות

בוטולינום הוא רעלן,  נוירוטוקסין טבעי, שגורם נזק לתאי עצב. בוטולינום מיוצר על ידי חיידק ויש לו שימושים רבים בתחום הרפואה ובתחום הרפואה הקוסמטית. השימוש בבוטוקס נחשב היום לפתרון בטוח, אך זמני, למגוון בעיות רפואיות, והוא נפוץ מאוד כטיפול להפחתת קמטים בפנים.

 

מה זה בוטוקס?

בוטוקס הוא שם המותג המוכר ביותר של הרעלן בוטולינום. במאה ה-19 תוארה מחלה בשם בוטוליזם כהרעלה נדירה, לה גורם הרעלן, כשהוא חודר לגוף דרך פצע או נצרך בהרעלת מזון או בהאכלת תינוקות צעירים בדבש, שבו עלולים להתקיים נבגים של החיידק. בשנות ה-50 של המאה ה-20 מדענים אמריקאים טיהרו את הרעלן וייצרו חומר שהוא גם בטוח לשימוש, במרבית המקרים, וגם פעיל דיו כדי לייצר השפעה של ממש על תאי העצב של הגוף. למרות שבוטוקס הפך כבר לנרדף לבוטולינום ישנם עוד סוגי בוטוקס תחת שמות מותג אחרים כמו דיספורט וביוטוקס.

מה זה בוטוקס

שימושים רפואיים ושימושים קוסמטיים

הרעלן המטוהר, שיוצר בשנות ה-50 בארצות הברית, שימש בשנים הראשונות לטיפול במגוון מצבים רפואיים. בוטוקס מסייע לסובלים מעוויתות בשרירים על ידי הרפיה של השרירים ומניעת מצבים מתמשכים וכואבים. בוטוקס יכול גם לחסום אותות עצביים להפחתת הזעות יתר נקודתיות וכן לחסום כלי דם באזור הקרקפת, לטובת שיפור מצבים של מיגרנה. בוטוקס יכול גם להפחית את יכולת הפעילות של שרירי הפנים כדי לסייע לסובלים מטיקים וכן יש שימושים לבוטוקס בהתמודדות עם דליפת שתן או עם שיתוק מוחין. הרפיה של שרירים בפנים היא שימוש נוסף של בוטוקס, הפעם לצרכים קוסמטיים של העלמה או הפחתה של קמטים בפנים.

 

יתרונות השימוש בבוטוקס

בוטוקס הוא רעלן מטוהר, הטיהור שנעשה בשנות ה-50 הציג את תהליך הטיהור המורכב במלואו: החיידק שמייצר את הבוטלינום גדל במעבדה, תחת פיקוח והקפדה על תנאים מבוקרים. בהמשך מיוצר הרעלן, שוב בתנאים מפוקחים. ההפרדה של הרעלן מהחיידק מתרחשת בשלב הבא והשלב האחרון הוא נטרול הרעלן על ידי הוספה של רכיבים כימיים בלתי רעילים. רעלן מטוהר כבר אינו רעיל והוא גם יציב יותר מהרעלן ויעיל ממנו פי כמה. יתרון נוסף של השימוש בבוטוקס הוא העובדה שמדובר בהשפעה חולפת – לרוב תוך כחצי שנה, יש צורך בחידוש ההזרקה כך שההחלטה להזריק בוטוקס איננה החלטה קבועה, שלא ניתן להתחרט עליה.

 

שאלות נפוצות אודות בוטוקס

  • האם בוטוקס בטוח לשימוש?

בוטוקס הוא רעלן מטוהר ולכן בטוח לשימוש, כל עוד ההזרקה מתבצעת על ידי איש מקצוע מורשה ומיומן.

  • כמה זמן נמשך טיפול בבוטוקס?

מרבית הטיפולים הקוסמטיים בעזרת הזרקה של בוטוקס, אורכים כחצי שעה עד שעה.

  • האם בוטוקס גורם לשיתוק?

בוטוקס הוא רעלן מטוהר ולכן גורם להחלשה זמנית של השריר. גם במקרים של שיתוק השריר, חשוב לזכור שהשפעת הבוטוקס זמנית בלבד.

 

לסיכום

בוטוקס הוא אחד המותגים של בוטולינום מטוהר, שמשמש להחלשה או שיתוק של שרירי הפנים במטרה לטשטש או להמעיט קמטים קיימים או למנוע היווצרות של קמטים והוא בטוח לשימוש.

בבוטוקס

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
נשמח לעמוד לשירותכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
השתלת שיער
בריאות
כמה עולה לעשות השתלת שיער בארץ ובחו"ל

נדמה שבתקופה האחרונה כולם עוברים השתלות שיער. יש מי שבוחרים לבצע את ההליך קרוב לבית, בגבולות ארץ ישראל, בעוד אחרים עולים על מטוס, כדי לחזור לכאן עם רעמה. בסדרת מדריכים