איך בדיקה עם מחשבון BMI תעזור לכם לאורח חיים בריא?

מהו מחשבון BMI

מדד ה-BMI משמש את ארגון הבריאות העולמי, רופאים נעזרים בו על מנת לזהות תת משקל, עודף משקל ואת רמת החומרה שלהם. נוסחת ה-BMI היא פשוטה, היא מחושבת בצורה הבאה: משקל (בקילוגרמים) חלקי הגובה בריבוע (במטרים). ערכי ה-BMI מוגדרים על פי מקרא, וכך ניתן לראות האם אנו נמצאים במשקל תקין והאם יש סיכון לתת תזונה או לעודף משקל.

 

איך משתמשים במחשבון?

השימוש במחשבון הוא פשוט מאוד, לכן כדאי ועדיף להשתמש בו מאשר לחשב את הנוסחה כל פעם מחדש. בחלקו העליון של המחשבון יש להקליד את המשקל בקילוגרמים, ובחלקו התחתון יש להזין את הגובה בסנטימטרים. לאחר החישוב תופיע תוצאה, נסתכל בטבלה ונראה מה היא מייצגת.

 

מדוע חשוב להשתמש בחישוב ה-BMI?

המדד מעניק לנו אינדיקציה הרבה יותר טובה ומדויקת מאשר המשקל בלבד. ישנם פרמטרים נוספים אותם אנו לא לוקחים בחשבון כאשר אנו מעריכים את עצמנו על פי משקל בלבד, הסתכלות במראה או תחושה כללית.

במידה והמדד מתריע לנו על חריגה מהנורמה, כלומר בתת משקל או בעודף משקל, ניתן לפנות לתזונאי/ת על מנת שתמליץ לנו כיצד להתנהל ולמנוע בעיות עתידיות. בנוסף, כאשר נעזרים באנשי מקצוע בפיענוח התוצאות, הם יכולים להעריך את הסיכון למחלות הקשורות ל-BMI כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, כמות גבוהה של שומנים בדם, סרטן, מחלות דם, תת או יתר פעילות של בלוטת התריס ועוד.

 

רגע, זה לא הגיוני, יש פה טעות!

לעיתים, חישוב ה-BMI עלול להיות מטעה, זאת משום שבחישוב ה-BMI אין התחשבות לאחוזי השומן בגוף ביחס למסת שריר. לדוגמה, ספורטאי בעל מסת שריר גבוהה אשר משקלה גבוה ממשקל השומן, יקבל BMI גבוה, אך הוא אינו סובל מהשמנה. דוגמה נוספת, היא אדם שה-BMI שלו נמצא בטווח התקין אך הוא בעל 35% שומן, דבר המעמיד אותו בסיכון לחלות במחלות הקשורות בהשמנה, על אף ה-BMI התקין.

 

פרשנות לתוצאות

כאשר נתייחס למבוגרים, טווחי ה-BMI הם כפי שמופיעים במקרא, אך כאשר מדובר בילדים, המשמעות של ערך ה-BMI נקבעת על פי מיקומו על עקומות גדילה BMI לגיל. בנוגע לילדים, עודף משקל מוגדר כ-BMI שווה או גדול מאחוזון 85 וקטן מאחוזון 95 המתאימים לגיל והשמנה מוגדרת כ-BMI באחוזונים של 95 ומעלה המתאימים לגיל.

אצל מבוגרים, ערכים מתחת ל18.5 נחשבים לתת תזונה, ערכים שנמצאים בטווח שבין 18.5 ל-25 נחשבים כרצויים ובריאים, ערכים מעל 25 ועד 30 נחשבים לעודף משקל וערכים מ-30 ומעלה נחשבים כהשמנה חמורה.

 

כיצד ניתן לשמור על אורח חיים בריא?

כפי שהבנתם עד עכשיו, המחשבון מספק לנו אינדיקציה על המשקל שלנו ביחס לגובה, אך ישנם פרמטרים נוספים אותם הוא לא לוקח בחשבון כמו אחוזי שומן. לכן, בנוסף לבדיקת מחשבון BMI רצוי לבדוק את אחוזי השומן שלכם, כך תוכלו לדעת אילו צעדים יעזרו לכם להגיע לתוצאות או להישאר למשקל תקין.

 

חישוב פיננסי

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
נשמח לעמוד לשירותכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בעל חיים זוחל
כללי
הדברה בשיטות לא כימיות

אתם רוצים להזמין שירותי הדברה הביתה? ראיתם ג'וקים? נמלים? או אולי חיות מזיקות אחרות שלא ממש הזמנתם לחיות אתכם? אם כך, ברור מדוע אתם מתלבטים לא רק לאיזה מדבירים לפנות,

פסיכולוגית קובעת תור - תמונה להמחשה
בריאות הנפש
איך נקבעים אחוזי ההצלחה של פסיכולוג?

לעשות את הצעד האמיץ וללכת לפסיכולוג לפעמים דורשת המון אומץ ומחשבה. אף על פי שטיפול פסיכולוגי רק יכול לסייע ישנם מטופלים פוטנציאלים רבים שעלולים להיות מורתעים מטיפול פסיכולוגי מכיוון שהם