ייעוץ ושירות לקוחות: 1-700-500-154

סל קניות: 0 מוצרים.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | אינדקס צמחי מרפא

משפחה: מורכביים (Asteraceae/Compositae) .
שמות משלימים: שן ארי, שינן רפואי, Dandelion, Taraxacum officinalis.
חלק בשימוש: שורש (עלים ופרחים – ראו מונוגרף נפרד).

פורמולות צמחי מרפא המכילות שורש שן ארי
ניקוי רעלים מהגוף | ניקוי כבד
תת פעילות בלוטת התריס
עצירות | כאבי בטן | פעולת מעיים לא סדירה
גזים, נפיחות, כבדות וכאבי בטן
חוסר ברזל | אנמיה | ספיגת ברזל לקוייה
תסמונת קדם וויסתית | PMS | כאבי מחזור
אקנה, פצעי בגרות ממקור הורמונלי

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | רקע כללי ושימוש מסורתי:
שן הארי הוא צמח עשבוני - רב שנתי ממשפחת המורכבים, הגדל בעיקר בחלקיו הצפוניים והקרים של כדור הארץ. הצמח נפוץ מאוד בבריטניה ובצפון אירופה, כאשר מינים אחרים של הצמח גדלים גם באסיה ובאזורי המזרח התיכון. שם הצמח ניתן לו בשל הדמיון של העלים המפורצים לשיניו של האריה. גם השם האנגלי הנפוץ – Dandelion, הוא למעשה שיבוש של השם הצרפתי "dent de lion", אשר משמעותו היא שן של אריה.
עלי הצמח הינם רחבים יחסית ועשויים להגיע עד לרוחב של 10 ס"מ, כאשר גובה הצמח עצמו נע בין 40- 10 ס"מ. הצמח מפורסם בפרחיו הצהובים והמרהיבים, המתייבשים והופכים לכדור אפרפר המתפורר ונישא על גבי הרוח - לצרכי ההאבקה.
שורש הצמח הינו מעובה מאוד ועשוי להגיע עד לעומק של מטר אחד בתוך האדמה. הצמח גדל בעיקר באזורים של אקלים קר וקרקעות לחות.
השורש והעלים של הצמח ידועים בשימושים רפואיים מזה מאות שנים. ברפואה המסורתית של אירופה, הצמח שימש לטיפול במגוון של הפרעות עיכול ומחלות כבד וכן לטיפול במחלות עור שונות. העלים ידועים בשל השפעתם להגברת מתן שתן והם אף משמשים למאכל ולהכנת משקאות המהווים כתחליף לקפה, בדומה לעולש (אף הוא ממשפחת המורכבים).
השימוש הסיני המסורתי נעשה עם מין אחר של הצמח: Taraxacum mongolicum, או בשמו הסיני -Pu Gong Ying. מין זה הינו דומה מאוד במראהו ובתכונותיו למין האירופאי. הסינים מגדירים את השורש כצמח המפיג חום ורעילות, הפועל על הכבד והקיבה. הסינים עמדו על טיבו המר-מתוק של השורש והוא משמש עד היום את הרפואה הסינית לטיפול באבצסים ופצעים, בעיות עור שונות ובעיות בדרכי השתן.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | פעילות רפואית:
לשורש הצמח ישנו טעם מתוק מריר. הטעם המר פועל להגברת ייצור והפרשה של מיצי מרה בכבד ולהגברה של הפרשות בלבלב. רכיבים מסוימים בצמח אף נמצאו כמשפרים של תפקודים שונים בכבד.
זהו אינו צמח מריר חזק ופעילותו ממריצת העיכול היא עדינה יחסית, בהשוואה לצמחים מרירים אחרים, כמו לענות או עלי ארטישוק למשל. שורש שן הארי יוצר הגברת הפרשות במערכת העיכול, אם כי באופן מתון יחסית, והוא מתאים לשימוש גם במקרים של מערכת עיכול בריאה, אשר זקוקה רק לשפעול ולתמיכה עדינה. לפיכך, בניגוד לצמחים מרירים אגרסיביים יותר – שן הארי מתאים לשימוש גם למשך תקופות ארוכות.
שן הארי הוא צמח מריר טהור המכיל רכיבים ייחודיים לו, מקבוצת החומרים המרירים -Sesquiterpene bitters ו- Bitter glycosides. בניגוד לצמחים מרירים המכילים שמנים אתריים, הצמחים המרירים הטהורים יוצרים סף גירוי נמוך יותר במערכת העיכול. למרות זאת, הם חסרים את ההשפעה העצבית, האופיינית לשמנים האתריים וכן את ההשפעה הקרמינטיבית הישירה.
בנוסף להגברת הפרשות בכבד ובלבלב, שורש שן הארי נחשב למלחלח עדין, המגביר ומווסת את ההפרשה הרירית של תאי האפיתל, המרכיבים את הרקמה הרירית במערכת העיכול. הרקמה הרירית הנ"ל מצפה את כל הדפנות הפנימיות של מערכת העיכול - החל מחלל הפה ועד לפי הטבעת. למעשה, שטחה של הרקמה הרירית הזו גדול יותר משטחו של מגרש טניס. שטח הפנים הענק הזה רוחש פעילות שוטפת של ספיגת רכיבי מזון, הפרשות של אנזימים שונים, חומצות, מלחים, פעילות חיסונית, תמסורת עצבית וכו'. מידת הריריות של הרקמה הרירית הינה חשובה ביותר והיא נקבעת, בין היתר, ע"י הפרשת מלחים וחומצות שונות.
החומר הרירי המופרש מיועד להגברה של תהליכי עיכול, סיכוך דרכי העיכול וכמובן גם לשמירה ולהגנה מפני חומצות, מזהמים שונים וכן לשמירה על מידת אלסטיות מסוימת של הרקמה. לדוגמא: סימני יובש בחלל הפה (חלק בלתי נפרד ממערכת העיכול) עשויים להעיד על יובש גם בריריות של דרכי העיכול במעיים. כאשר ההפרשות הריריות מופחתות - הרקמה הרירית חשופה יותר לגירויים מהסביבה החיצונית (חומציות, זיהומים, רעלים וכו'). כאשר מצב זה נמשך לאורך זמן, עשויות להתפתח מחלות דלקתיות רבות של מערכת העיכול, במקביל להאטה בתהליך הספיגה. מכאן יכולות להתפתח גם מחלות דלקתיות על פני העור ובמערכת הנשימה, בשל אי הסדירות המטאבולית בתהליך העיכול.
את ההשפעה של שן הארי, על ריריות העיכול, ניתן לחוש על ידי המרירות האופיינית וכן על ידי הגברת הפרשת הרוק בחלל הפה. שורש שן הארי מגביר את הפעילות התקינה של הרקמות הריריות במערכת העיכול, במקביל לעידוד פעילות מטאבולית של הכבד והלבלב. השילוב של הטעם המתוק והמזין, הטעם המריר וכן עצם היותו צמח בטוח לשימוש (ללא סימני רעילות כלשהם) - הוא שהופך אותו לצמח ייחודי וחשוב.
יתרה מכך, ניתן להשתמש בשורש הצמח כדי להגביר תהליכי עיכול וספיגה, גם במקרים של רקמות פגועות ודלקתיות בדרכי העיכול (כמו אולקוס וקוליטיס למשל). זאת, בניגוד לצמחי מרפא מרירים חזקים אחרים, אשר יוצרים הפרשות יתר של חומצה קיבה יחד עם הגברה אגרסיבית של תנועה פריסטלטית, דבר העשוי לגרום לגירוי יתר במקרים אלו. מה גם שלעיתים מחלות דלקתיות שכאלו אף נגרמות מלכתחילה בשל אותו יובש וספיגה נמוכה במערכת העיכול.
שורש שן הארי הוא מעובה ונעוץ היטב באדמה. הצמח גדל היטב באדמות לחות ועשירות במינראלים. את הצמח ניתן למצוא בד"כ באזורים לחלוחיים ובוציים, לצד מקורות מים או באזורים קרים וגשומים. באירופה, זהו שורש רב שנתי, נוקשה וגדול, המתפתח לאט ובאופן הדרגתי, במשך מספר שנים. באזורים חמים ויבשים יותר, כמו בישראל, השורש עשוי לגדול מהר מדי ולפתח רקבוביות מסוימת במרכזו. השורש האיכותי ביותר הוא זה הגדל בהדרגה ובקרקע עשירה - מה שמאפשר לו לאגור את האנרגיה בצורה הטובה יותר.
האנרגיה הזו האצורה בשורש, היא זו שמשפיעה על תהליכי העיכול ועל הרקמות הריריות.
גם תהליכי העיכול והספיגה אמורים להתבצע באופן מבוקר, יעיל ורגוע וכמובן בסביבה של לחות וריריות מתאימה. במצבי סטרס רוויי אדרנלין וכן במקרים של תזונה לקויה - תהליכי העיכול העדינים הללו עשויים להיפגע, במקביל להתפתחות של יובש ותסמיני חום במערכת העיכול. לשורש שן הארי ישנה מעין אנרגיה הפוכה, המסייעת להזנה ולשפעול של מערכת העיכול באופן הדרגתי. השיקום של תהליכי הספיגה, במקביל ללחלוח והשמירה על הרקמות הריריות - הם אלו שבסופו של דבר משפיעים על תפקוד הגוף כולו, זאת - בתנאי שהשורש בשל והתפתח באופן מבוקר ובאקלים המתאים. השורש האיכותי הוא זה שמכיל את שני הטעמים (המר והמתוק) באופן ברור ומודגש.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | תכונות רפואיות עיקריות:
· מגביר פעילות כבד ותהליכי עיכול וספיגה (Digestive & Hepatic tonic).
· מגביר ייצור והפרשת מרה (Choleretic & Cholagogue).
· משקם רקמות כבד פגועות (Hepatoprotective).
· אנטי דלקתי (Anti Inflammatory).
· משלשל עדין (Mild Laxative).
· אנטי ראומטי / משמש לדלקות מפרקים (Anti Rheumatic).

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | תכונות רפואיות משניות:
· מפחית רמות שומנים בדם (Hypocholesterolemic).
· קרמינטיבי (Carminative).
· מטהר דם ((Depurative.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | התוויות ושימושים רפואיים עיקריים:
· טיפול בדלקות של הכבד וכיס המרה – סיוע בשיקום רקמת כבד פגועה.
· טיפול באבנים ומחלות חסימתיות של כיס המרה.
· טיפול במקרים של כבד שומני ובמקרים של שחמת הכבד.
· תהליכי עיכול וספיגה לקויים - לרבות מצבים של קושי בעיכול חלבונים, תסמונת המעי הרגיז, גזים, נפיחויות, עייפות לאחר הארוחה וכו' (עם אינדיקציה לתפקוד לקוי של הכבד או פגיעה בכבד).
· טיפול בעצירות ובמקרים של צואה יבשה וקשה.
· כחלק מטיפול לניקוי וטיהור הגוף מרעלים.
· טיפול ברמות גבוהות של סוכר ושומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים).
· מחלות עור כרוניות בילדים ומבוגרים וכן התפרצויות של אלרגיה, הבאות לידי ביטוי בעור - בעיקר כאשר תופעות אלו מקושרות לתפקוד לקוי של הכבד ושל מערכת העיכול וכן במקרים של עומס מטאבולי, רגישויות למזון והצטברות רעלים בגוף.
· דלקות מפרקים הנגרמות בשל הצטברות טוקסינים בגוף, עקב עיכול לא תקין או פגיעה בכבד.
· טיפול בדלקות לבלב.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | התוויות ושימושים רפואיים משניים:
· טיפול בבריחת סידן בנשים מבוגרות – ע"י חיזוק הספיגה במערכת העיכול.
· כחלק מטיפול בגיל המעבר – עם אינדיקציה לפגיעה או האטה בפעילות הכבד ומערכת העיכול.
· טיפול במקרים של חוסר תיאבון וכן במקרים של אנורקסיה.
· כחלק מטיפול בסוכרת.
· תמיכה בפעילות מערכת העיכול והכבד בזמן טיפולים אונקולוגיים, בפרט במקרים של גידולים בכבד.

שורש שן ארי | Taraxacum officinalis radix | שילובים מומלצים:
· העלים של שן הארי משלימים היטב את הפעילות של הצמח ובנוסף הם גם מגבירים את מתן השתן וזרימת הנוזלים בגוף. מומלץ לשלב את השורש עם העלים, במקרים של הצטברות טוקסינים ברקמות הגוף, כמו למשל במחלות עור שונות או במקרים של דלקות פרקים.
· להגברה של תהליכי ספיגה:
משפ' המורכבים: קלנדולה (Calendula officinalis), פרחי קמומיל (Matricaria recutita), לענות
(Artemisia spp.), עלי ארטישוק (Cynara spp.).
· לטיפול בזיהומים של מערכת העיכול:
משפ' המורכבים: קלנדולה (Calendula officinalis), שורש אכיניצאה (Echinacea spp.), פרחי קמומיל
(Matricaria recutita).
· לטיפול ב- Hepatits, הגנה וחידוש פעילות כבד:
גדילן מצוי (Silybum marianum), עלי ארטישוק (Cynara spp.), כורכום (Curcuma longa).
· לטיפול בעצירות וצואה קשה ויבשה:
זרעי חילבה (Trigonella foenum graecum), שוש קירח (Glycyrrhiza glabra), בקופה (Bacopa monnieri), עלי לחך (Plantago spp.).