ייעוץ ושירות לקוחות: 1-700-500-154

סל קניות: 0 מוצרים.

בעיות עיכול בגיל השלישי | רפואת צמחי מרפא

ההזדקנות היא תהליך הדרגתי, הקורה לאורך שנים רבות. מהרגע שאנו נולדים אנו נחשפים לסביבה ולהשפעותיה: המזון הנאכל, הסטרס הנחווה ורמת הפעילות המשתנה. אחת המערכות החשופות ביותר, לגורמים משפיעים אלו, היא מערכת העיכול ובגיל השלישי, לאחר שנים של פעילות אינטנסיבית, היא עלולה להראות סימני עייפות וחוסר איזון.

עיקר ההשפעה על מערכת העיכול נובעת, מן הסתם, מהתזונה. כמויות המזון הבלתי מוגבלות, אותן אנו צורכים בעולם המערבי, עלולות להיות גורם משפיע על הבריאות, לעיתים אף יותר מסוג ואיכות המזון הנצרך. עודף אכילה מכביד על מערכת העיכול ומקשה עליה למלא את תפקידה ולראיה – רוב האנשים בעלי עודף משקל סובלים מבעיות ספיגה, הגורמים בתורם לחוסרים תזונתיים ולבעיות בריאות הנובעות מכך, למרות שכביכול, תזונתם עשירה בנוטריינטים חיוניים, כגון ברזל, ויטמין B12, חומצות אמינו שונות ועוד (כיום ידוע שעודף חלבון מהחי עלול לגרום לבעיות ספיגה של ברזל ולאנמיה וכך, הטיפול לאנמיה יכול להיות, במקרים רבים, דווקא הפחתת הצריכה של מוצרים מהחי ולא הוספתם לתפריט היומי, כפי שהיה נהוג עד היום).

הרגישות המיוחדת של מערכת העיכול נובעת מכך, שזו המערכת היחידה בגוף האדם, שחשופה באופן ישיר למגע עם חומרים רבים ושונים, שעליה לעכל, לספוג ולהפריש, כאשר חלקם עלול לגרום לנזק מצטבר, שישפיע, בתורו, על שאר מערכות הגוף. השחיקה שעוברת מערכת העיכול עם השנים, בנוסף לאותו נזק מצטבר שהוזכר כאן, עלולים לגרום לתופעות בריאותיות כגון: עצירות, בעיות ספיגה וחוסרים תזונתיים, חוסר או עודף חומציות בקיבה, בעיות בכבד ובכיס המרה וכדומה. התפתחותן של בעיות אלו נעשית בהדרגה ואנשים רבים "לומדים לחיות איתן" ולא מנסים לטפל בהן, עד שהמצב מחמיר ומתפתח למצב של מחלה.

עם השנים, ההרגלים והשחיקה הופכים לשני הגורמים העיקריים, המקשים על הטיפול באנשים בגיל השלישי. ככל שהגיל מתקדם, ההרגלים מתקבעים וקשים יותר לשינוי ולהטמעה. הנוקשות באורח החיים (האופיינית לאנשים רבים בגילאים המבוגרים, אך כמובן שלא לכולם), בדעות וביכולת ההסתגלות לשינויים קשורה בקשר ישיר לתהליכים של נוקשות כללית בגילאים המבוגרים, כגון נוקשות השלד (מחלות פרקים), ריריות מערכת העיכול (בעיות ספיגה), כלי הדם (אלסטיות ירודה, הגורמת לעלייה בלחץ הדם, בעיות ספיקה) ועוד.

בגיל השלישי, ישנה מגמה של החלשות המערכת המטבולית וניתן לראות מקרים רבים של האטה או חולשה מטבולית, בעיקר עקב שינויים במבנה ובתפקוד של בלוטת התריס, הנגרמים משחיקה פיזיולוגית, פגיעה עקב גורמים סביבתיים, חוסר בספיגת יוד החיוני לתפקוד הבלוטה ועוד. לעיתים יש קושי באבחון נכון של חולשה בתפקוד בלוטת התריס, מכיוון שהסימפטומים המוכרים של תת פעילות בלוטת התריס לא באים לידי ביטוי בגילאים מבוגרים, או שמיוחסים לגיל עצמו. נשים סובלות יותר מהבעיה, לעומת גברים ואיגוד האנדוקרינולוגים האמריקאי ממליץ לכל אישה מעל גיל 60 לעבור בדיקות תקופתיות לתפקוד בלוטת התריס, בעוד שאין הנחיה כזו לגברים.

לחלק גדול מהמטופלים, בגילאים האלו, היסטוריה (לעיתים רבת שנים) של שימוש בתרופות, לעיתים אף מספר רב של תרופות, המיועדות לטפל במצבים בריאותיים רבים, בו זמנית, כאשר חלקן מטפלות בתופעות הלוואי הנגרמות מתרופות אחרות. במקרים מורכבים וקשים, או במקרים של אנשים הנוטלים תרופות רבות ומעוניינים לקבל טיפול צמחי במקביל, או כתחליף לחלק מהתרופות, מומלץ להגיע לפגישת ייעוץ אישית. הפגישה האישית מול הרבליסט\ית או אנשי מקצוע אחרים בתחום הצמחים מאפשרת התחשבות באינטראקציות בין תרופתיות והתאמה אופטימאלית של המרשם הצמחי והתכנית הטיפולית הכוללת.

}

המלצות תזונתיות
מחקרים מראים, כי איכות התזונה, אותה צורך האדם במהלך חייו, משפיעה באופן משמעותי על תהליכי ההזדקנות ועל איכות החיים שלו, בגיל השלישי. רוב ההמלצות התזונתיות של הגיל השלישי אינן שונות מההמלצות בגילאים הצעירים יותר, למעט מספר ויטמינים ומינרלים:
סידן, צורן ו-ויטמין D – חיוניים לבריאות העצמות
סלניום – אנטי-אוקסידנט חיוני, אשר רמתו במזון נמוכה מאוד
כרום – חיוני למטבוליזם של סוכר בגוף
ויטמיני B – לתמיכה וחיזוק של מערכת העצבים
ויטמין C – לחיזוק מערכת החיסון, אנטי-אוקסידנט
ויטמין E – אנטי אוקסידנט, לחיזוק מערכת החיסון והעור
אומגה 3 – לחיזוק תיפקודים מנטאליים והפחתת רמות LDL
קו-אנזים Q10 – לתפקוד יעיל של מערכת הלב וכלי הדם
עם ההזדקנות, הצורך בהקפדה על תפריט מאוזן, הכולל פחמימות מלאות, קטניות, פירות וירקות והימנעות ממזונות שאינם קלים לעיכול, מזונות מעובדים, מטוגנים, מומלחים, אלכוהול, עישון וכדומה, רק גדל. קשישים רבים מגיעים למצב של תת תזונה, הנובע בעיקר מבריאות לקויה והגורם בעצמו להתדרדרות פיזית ונפשית.

אופן הטיפול והתמיכה במערכת העיכול, על ידי שימוש בצמחי מרפא
לאור כל מה שנכתב עד עתה, ניתן להבין שעל הטיפול בצמחי מרפא, בבעיות עיכול בגיל השלישי להיות מורכב ומדויק, בעודו כולל חיזוק ותמיכה של מספר מערכות שונות, התלויות זו בזו. ניתן לטפל ברפואת הצמחים גם בטיפול נקודתי, לפי הצורך, נגד דלקות וזיהומים אקוטיים, אך תוך תמיכה במערכות אחרות. בצורה זו, יהיה הטיפול משקם ותומך, שיתאים לאוכלוסיה הקשישה, אשר סובלת, במקרים רבים, ממצבי חולשה ומבעיות במספר מערכות בגוף. בנוסף, נתמקד בשיפור זרימת דם, חיזוק ותמיכה במערכת החיסון, שיפור תפקוד מערכת העיכול וחיזוק ותמיכה של מערכת העצבים והעיכול.

צמחים עיקריים
קמומיל – Matricaria recutitca – צמח עדין, מרגיע, תומך במערכת העצבים והעיכול. הקמומיל מתאים לטיפול בגזים, נפיחויות, קשיי עיכול, בנוסף לבעיות שינה.
שורש שן ארי – Taraxacum off. radix – צמח ממריץ עיכול עדין, משפר את פעילותו של הכבד ותהליכי עיכול וספיגה, מגביר ייצור והפרשת מרה, משלשל עדין, נוגד גזים.
עלי סרפד – Urtica dioica – צמח מטהר דם, מגביר תהליכי עיכול וספיגה, מגביר עדין של זרימת דם פריפרית, מזין ומחזק.
ג'ינג'ר (Zingiber off.) – עיקר פעילותו של הגי'נג'ר, בתופעות הקשורות לגיל השלישי, היא שיפור זרימת דם למוח ובכך את יכולת הריכוז והזיכרון, חיזוק דפנות כלי הדם וזרימת דם פריפרית תקינה (טוב במקרים של קור בגפיים, אנמיה, לחץ דם נמוך), הפחתת הסיכוי לפתח קרישי דם, תמיכה במערכת העיכול, בעיקר בכאבי בטן, גזים ובחילות וכצמח המגביר את יעילות הפורמולה. הג'ינג'ר נחשב לאנטי-אוקסידנט, מאזן מערכת חיסון, נוגד קרישה ואנטי דלקתי. יש לשים לב במתן ג'ינג'ר לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה, חום גבוה, נטייה לדימומים, אבני מרה ולאנשים הנוטלים תרופות מדללות דם. ניתן לשלב את הג'ינג'ר בתזונה היומיומית, ברוטב לסלט (שמן זית, לימון, ג'ינג'ר כתוש), ירקות מוקפצים (עם ג'ינג'ר, סויה וקצת דבש), עוגות, כחליטה של חתיכות מהשורש, צמח מיובש (בחנויות הטבע) ועוד. חליטות ג'ינג'ר יתאימו יותר לחורף הקר, בשל היותו צמח מחמם, אך לקשישים הסובלים מקור בגפיים, הוא מומלץ בכל עונות השנה.

המלצות נוספות
אורח חיים פעיל ומהנה, תוך שמירה על איזון בין מנוחה ופעילות ויציאה מהבית לחוגים, טיולים, מפגשים עם חברים וטיפוח תחביבים, ישפרו את איכות חיי האדם. חשוב להקפיד על פעילות גופנית סדירה, גם אם קלה ביותר, בכל יום. פעילות גופנית סדירה תסייע בהזרמה יעילה של דם ורכיבים תזונתיים חיוניים לכל רקמות הגוף, שיפור תהליכי עיכול והרגשה כללית טובה. בנוסף, פעילות גופנית מעלה את הצרכים האנרגטיים של הגוף, מה שיגרום לצריכה גדולה יותר של מזון ורכבים תזונתיים חיוניים. טכניקות הרגעה ואיזון, כגון טאי צ'י, יוגה, מדיטציה, קראטה ועוד, משפרות גם הן את זרימת הדם הגוף ובפריפריה ומחזקות מבחינה פיזית ומנטאלית ומומלץ במיוחד, לעסוק בהן.