ייעוץ ושירות לקוחות: 1-700-500-154

סל קניות: 0 מוצרים.

ארטישוק תרבותי | Cynara scolymus | אינדקס צמחי מרפא

משפחה: מורכבים Compositae (Asteraceae).
שמות משלימים: קנרס, ארטישוק תרבותי (cardunculus / Cynara scolymus), קנרס סורי (Cynara syriaca), Globe Artichoke, Cardoon, ח'ורפיש / חרשוף (ערבית).
חלק בשימוש: עלים וגבעולים.

 

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | רקע כללי ושימוש מסורתי:
הארטישוק הוא צמח קוצני רב שנתי, הנמנה על משפחת המורכבים. זהו צמח מרשים למראה, המסודר בצורה של שושנת עלים רחבים, ארוכים ומפורצים, אשר אורכם נע בין 70-100 ס"מ. רוחבם של העלים עשוי להגיע עד ל-50 ס"מ. הארטישוק מגיע לגובה של עד 180 ס"מ בעת הפריחה. לצמח ישנה פריחה מרהיבה בצבע כחול – סגול עז. החלק המוכר לאכילה הוא למעשה הפרח (מצעית התפרחת), בעוד שהעלים מוכרים יותר בשימושיהם הרפואיים והם בעלי טעם מר מודגש הרבה יותר. מוצאו של הצמח הוא מצפון אפריקה והשם ארטישוק ככל הנראה לקוח מהכינוי הערבי הקדום לצמח - ארדי - שוקי (קוץ האדמה).
הקנרס הסורי (C. syriaca) הוא הזן המקומי של הארטישוק, אשר גדל אך ורק בישראל, סוריה ועיראק. הארטישוק או הקנרס התרבותי (שני שמות נפוצים בלטינית - C. scolymus / cardunculus), הוא הזן האירופאי, המוכר יותר בשימושים רפואיים. זהו הזן אשר פוגשים בדרך כלל בשווקים, לצרכים קולינריים. ישנם זנים נוספים של ארטישוק הייחודיים לאירופה, בעיקר באיטליה ובספרד. הזן הסורי נבדל מהזן האירופאי בפרי קטן יותר (שאינו מקובל לאכילה) ובטעם מריר ומודגש יותר של העלים והגבעולים.
טעמם המר והמרוכז של עלי הקנרס הסורי מגביר באופן ספציפי את פעילות העיכול בקיבה, באופן מודגש יותר מהזן התרבותי. יש לציין כי עלי הארטישוק התרבותי יעילים גם הם למטרה זו, אך עיקר פעילותם מתרכזת בהגברה של תהליכים פיזיולוגיים המקושרים לכבד.
הארטישוק הוא אחד מהצמחים העתיקים ביותר בעולם בשימושיו הרפואיים והקולינריים. השימושים הרפואיים לעלי הארטישוק היו ידועים עוד במצרים העתיקה ובתקופת רומי ויוון העתיקות - לטיפול בצהבת, מחלות פרקים, בעיות עיכול שונות, אבנים בדרכי השתן ועוד. בתקופות מאוחרות יותר, עלי הארטישוק כבר היו מוכרים בשימוש להגברה של תהליכי עיכול וספיגה, טיפול במחלות כבד שונות וכן להורדה של רמות שומנים וסוכר בזרם הדם.

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | פעילות רפואית:
טעם העלים הינו מריר מודגש, בשילוב עם מליחות מסוימת. כידוע, הטעם המריר של צמחי מרפא גורם להגברה כללית של פעילות מערכת העיכול. באופן טבעי, כאשר המוח מזהה (ע"י עצבי גבשושיות הטעם שבלשון) סימן לטעם מר – הוא מפרש זאת כחומר שעלול להיות רעל ולהוות סכנה לגוף. כל מערכת העיכול מתגייסת למשימה - לפרק כביכול את ה"חומר המסוכן", לנטרלו ולסלקו מן הגוף. שרשרת הפעולות הללו כוללת בד"כ: עלייה בהפרשת רוק וחומצת קיבה, הגברת הפרשה של מיצי מרה מהכבד ומכיס המרה, הגברת פעילות אנזימטית בכבד ובלבלב וכן הגברת התנועתיות (פריסטלטיקה) לאורך כל דרכי העיכול.
שני הזנים המדוברים של הארטישוק הינם צמחים עם נוכחות ותפיסת מרחב מאוד דומיננטית, הדורשת התייחסות ותשומת לב מהרואים אותם. הפרחים נראים יפים ומושכים (אחד הפרחים המרשימים ביותר, ביחס למשפחת המורכבים), אך מקרוב ניתן להבחין גם בקוצניות ובחספוס, המאפיינת גם את העלים. בתנאי מחיה טובים וחשיפה מתאימה לאור השמש, שני הזנים הללו עשויים להצמיח עלים עד לגודל של מטר אחד. הגודל המאסיבי והמבנה הקוצני מגינים על תוכן רך ועשיר מאוד. העלים והגבעולים מכילים כמות רבה של נוזלים עשירים, בין היתר ברכיבים מוצילגים ((Polysaccharides.
בדומה למראהו, אופי הצמח מאגד בתוכו את המרירות והקוצניות, המתבטאת בכמות רבה של רכיבים מרירים. רכיבים אלו משמשים להגברה של תהליכי עיכול וספיגה ולהמרצת חילוף החומרים בכבד. מאידך, המכלול העשיר הפנימי של הצמח (המתבטא בכמות נוזלים רבה ורכיבים מוצילגיים), משמש להגברת תנועת נוזלים בגוף, לשיקום ריריות של מערכת העיכול ולמצבים של יובש ועצירות.
הארטישוק פועל לשחרור מהתקיעות האופיינית לכל נדבך במשולש החיים (המוזכר בשיטות הרפואה המסורתיות השונות) – הזנה, תנועה וניקוז. בכל הקשור לאספקט הפיזיולוגי של השילוש הנ"ל, עלי הארטישוק מגבירים את יכולת הספיגה והתזונה של הגוף, משפרים תהליכים פיזיולוגיים של תנועת נוזלים ומגבירים הפרשות פסולת ופינוי טוקסינים. תכונות אלו הופכות את הארטישוק לצמח משקם יעיל למערכת העיכול.
אחת התכונות החשובות של הארטישוק (בעיקר הזן הסורי) היא הגברת הפרשת רוק ואנזימי עיכול, המבצעים פירוק ראשוני של המזון בעת הלעיסה (עמילאז). פעולה זו מקלה באופן משמעותי על הספיגה ותהליך העיכול בהמשך. הארטישוק הסורי (וכן התרבותי) מסייעים במקרים של יובש בפה וטעמים מרירים בחלל הפה, הנובעים מעיכול לא תקין של המזון. פעולה זו שומרת בנוסף על בריאות החניכיים ומניעה של התפתחות בקטריות וזיהומים בחלל הפה.
הזן הסורי מגביר הפרשת HCL בקיבה, בצורה מודגשת יותר, בהשוואה לזן התרבותי. כך, הצמח מסייע בהגברת תיאבון לפני ארוחות ובספיגה והטמעה של רכיבי מזון. לפיכך, הארטישוק הסורי מתאים במיוחד במצבים של אנמיה, על רקע של ספיגת ברזל נמוכה וכן של ויטמיניD , B12 ויסודות קורט אחרים. עצם הגברת חומציות הקיבה ועיבוד המזון מוסיפה גם לחיטוי ולעיקור של רכיבי המזון השונים, בטרם כניסתם למעי הדק. מהבחינה הזו, הקיבה משמשת כשער חיסוני חשוב במעלה, אשר מונעת כניסה של מזהמים פוטנציאליים אל מערכת העיכול.
עלי הארטישוק מסייעים כחלק מטיפול ברמות גבוהות של כולסטרול ושומנים בדם. יש לציין כי פעילות זו מיוחסת יותר לזן התרבותי של הארטישוק. סימוכין לכך ומנגנוני השפעה ביולוגיים נוספים - ניתן למצוא במספר מחקרים קליניים, כפי שיובאו להלן.

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | תכונות רפואיות עיקריות:
· משפר פעילות כבד ותהליכי עיכול וספיגה (Digestive & Hepatic tonic).
· מגביר ייצור והפרשת מרה (Choleretic & Cholagogue).
· משקם רקמות כבד פגועות (Hepatoprotective).
· מפחית רמות שומנים בדם (Hypocholesterolemic).
· מטהר דם (מסייע בפינוי טוקסינים) ((Depurative.
· קרמינטיבי (Carminative).
· נוגד חמצון (Anti-Oxidant).
· מפחית רמות סוכר בדם (Hypoglycemic).

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | תכונות רפואיות משניות:
· אנטי עוויתי (Antispasmodic).
· משתן קל (Diuretic).
· נוגד בחילה (Antiemetic)
· אנטי מיקרוביאלי (Antimicrobial).

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | התוויות ושימושים רפואיים עיקריים:
· מקרים של חומציות נמוכה בקיבה ותסמינים של עיכול לא תקין הכוללים: גזים, נפיחות לאחר ארוחה, עייפות לאחר הארוחה, כאבי בטן, מעי רגיז (IBS), קושי בעיכול חלבונים, ספיגה לקויה של ויטמינים ועוד.
· עיכול לא תקין של שומנים וכן מצבים של כבד שומני.
· טיפול בדלקות זיהומיות וסטריליות של הכבד (Hepatitis) אקוטיות וכרוניות – סיוע בשיקום רקמת כבד פגועה.
· טיפול לשיקום הכבד במקרים של מחלת הנשיקה (Mononucleosis).
· תמיכה ושיקום הכבד במקרים של שחמת הכבד (Cirrhosis).
· כחלק מטיפול לניקוי וטיהור הגוף מרעלים.
· תמיכה בפעילות מערכת העיכול והכבד בזמן טיפולים אונקולוגיים, בפרט במקרים של גידולים בכבד.
· טיפול ברמות גבוהות של סוכר ושומנים בדם (כולסטרול וטריגליצרידים).
· אנמיה, לרבות אנמיה בהיריון - על רקע של חסר בספיגת ברזל.
· טיפול במקרים של חוסר תיאבון וכן במקרים של אנורקסיה.
· עצירות וצואה יבשה וקשה.

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | התוויות ושימושים רפואיים משניים:
· טיפול בחמרמורת / הנגאובר לאחר שתיית אלכוהול מופרזת (Hangover).
· פריקת חום במקרים של יציאה ממחלות ובמקרים של חום גבוה לאורך זמן (כמו למשל במחלת הנשיקה).
· שלשולים – מסייע בתהליך הטבעי של ההפרשה של הגוף (במינונים עדינים).
· מחלות עור כרוניות בילדים ומבוגרים וכן התפרצויות של אלרגיה הבאות לידי ביטוי בעור - בעיקר כאשר תופעות אלו מקושרות לתפקוד לקוי של הכבד ושל מערכת העיכול (במקרים של עומס מטאבולי, רגישויות למזון והצטברות רעלים בגוף).
· דלקות מפרקים הנגרמות בשל הצטברות טוקסינים בגוף, עקב עיכול לא תקין או פגיעה בכבד.

עלי ארטישוק | Cynara scolymus | שילובים מומלצים:
· לטיפול ב- Hepatitis, הגנה וחידוש פעילות כבד:
גדילן מצוי (Silybum marianum), סכיסנדרה סינית (Schisandra chinenssis), שורש כורכום
(Curcuma longa), שורש שן הארי (Taraxacum off. rad.).
· לטיפול בכולסטרול:
סכיסנדרה סינית (Schisandra chinenssis), שורש כורכום (Curcuma longa), עלי ג'ימנמה
(Gymnema sylvestre).
· לחיזוק ספיגה במערכת העיכול:
עלי זית (Olea europaea), קלנדולה (Calendula off.), שורש שן הארי (Taraxacum off. rad.), סוגי לענות (Artemisia spp.),
פרחי קמומיל (Matricaria recutita).